Szpital w Łasku - oficjalna strona - Forum Ekonomiczne – wzorcowy łaski szpital

Forum Ekonomiczne – wzorcowy łaski szpital

forumEkonomiczne

W panelu „Restrukturyzacja szpitali powiatowych” podczas XXIV Międzynarodowego Forum Ekonomicznego i VIII Forum Regionów przekształcenia w szpitalu w Łasku uznane zostały za wzorcowe.

W Krynicy-Zdroju 4 września zakończyło się XXIV Forum Ekonomiczne – największa konferencja gospodarcza w Europie Środkowej i Wschodniej. Do górskiego uzdrowiska przyjechało w tym roku 3 tysiące gości - liderów życia politycznego, gospodarczego i społecznego z blisko 60 krajów Europy, Azji i Ameryki, w tym 500 dziennikarzy reprezentujących 150 redakcji.

Motto tegorocznego Forum to „Pokryzysowy świat — czas nowych liderów”.

W panelu dotyczącym restrukturyzacji szpitali powiatowych odpowiadano na pytania:

• Czy powiaty są jeszcze w stanie same dokonać zmian tak, by uratować szpitale, czy też jedynym rozwiązaniem jest prywatyzacja?
  • Jaką rolę podczas tych przekształceń powinien pełnić Narodowy Fundusz Zdrowia?
  • Co jest najlepsze dla pacjentów?

Postawiono tezę: Restrukturyzacja szpitali powiatowych to w ich obecnej sytuacji konieczność.

W trakcie panelu podano Szpital w Łasku jako modelowy przykład udanej transformacji.

IMG 0055m

Jednostka przed przejęciem była bliska upadłości. Szpital nie był remontowany od lat, ponadto na oddziałach zdarzały się braki nawet podstawowych materiałów medycznych. Największym zagrożeniem był jednak narastający przez lata dług, który w razie nakazu spłaty, mógł zagrozić płynności finansowej całego Powiatu Łaskiego.

Dzięki współdziałaniu operatora - Centrum Dializa Sp. z o.o. oraz władz Powiatu Łaskiego – właściciela, udało się nie tylko uratować szpital w Łasku ale również wprowadzić go na ścieżkę ustawicznego rozwoju.

Wprowadzenie reform całkowicie spoczywa na zewnętrznym operatorze, ale i on przejmując kontrakt od NFZ zabezpiecza całkowicie działania szpitala i świadczenie usług medycznych dla wszystkich pacjentów. Operator inwestuje również w nowy sprzęt, remonty budynku oraz otwiera nowe oddziały szpitalne.

Zdaniem panelistów, kierunek zmian w szpitalach będzie systematycznie zmierzał w stronę powolnego procesu prywatyzacji.

To, czego dokonano w powiecie łaskim, zostało dostrzeżone jako przykład godny do naśladowania. Wspólne działania Spółki Centrum Dializa i Powiatu Łaskiego uratowały szpital i umożliwiły jeszcze lepsze zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych mieszkańców.