Szpital w Łasku - Aktualności
 
Szpitale Powiatowe Sp. z o.o.
Szpital w Łasku
ul. Warszawska 62A, 98-100 Łask
tel. 43 675 21 92, fax 43 676 11 99

 

 

 

Kontakt

Szpitale Powiatowe Sp. z o.o.
Szpital w Łasku
ul. Warszawska 62A, 98-100 Łask
tel. 43 675 21 92, fax 43 676 11 99
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Forum Ekonomiczne – wzorcowy łaski szpital

forumEkonomiczne

 

W panelu „Restrukturyzacja szpitali powiatowych” podczas XXIV Międzynarodowego Forum Ekonomicznego i VIII Forum Regionów przekształcenia w szpitalu w Łasku uznane zostały za wzorcowe.

 

W Krynicy-Zdroju 4 września zakończyło się XXIV Forum Ekonomiczne – największa konferencja gospodarcza w Europie Środkowej i Wschodniej. Do górskiego uzdrowiska przyjechało w tym roku 3 tysiące gości - liderów życia politycznego, gospodarczego i społecznego z blisko 60 krajów Europy, Azji i Ameryki, w tym 500 dziennikarzy reprezentujących 150 redakcji.


Motto tegorocznego Forum to „Pokryzysowy świat — czas nowych liderów”.

 

W panelu dotyczącym restrukturyzacji szpitali powiatowych odpowiadano na pytania:

  • Czy powiaty są jeszcze w stanie same dokonać zmian tak, by uratować szpitale, czy też jedynym rozwiązaniem jest prywatyzacja?
  • Jaką rolę podczas tych przekształceń powinien pełnić Narodowy Fundusz Zdrowia?
  • Co jest najlepsze dla pacjentów?

Postawiono tezę: Restrukturyzacja szpitali powiatowych to w ich obecnej sytuacji konieczność.

W trakcie panelu podano Szpital w Łasku jako modelowy przykład udanej transformacji.

 

IMG 0055m

 

 Jednostka przed przejęciem była bliska upadłości. Szpital nie był remontowany od lat, ponadto na oddziałach zdarzały się braki nawet podstawowych materiałów medycznych. Największym zagrożeniem był jednak narastający przez lata dług, który w razie nakazu spłaty, mógł zagrozić płynności finansowej całego Powiatu Łaskiego.

 

Dzięki współdziałaniu operatora - Centrum Dializa Sp. z o.o. oraz władz Powiatu Łaskiego – właściciela, udało się nie tylko uratować szpital w Łasku ale również wprowadzić go na ścieżkę ustawicznego rozwoju.

 

Wprowadzenie reform całkowicie spoczywa na zewnętrznym operatorze, ale i on przejmując kontrakt od NFZ zabezpiecza całkowicie działania szpitala i świadczenie usług medycznych dla wszystkich pacjentów. Operator inwestuje również w nowy sprzęt, remonty budynku oraz otwiera nowe oddziały szpitalne.

 

Zdaniem panelistów, kierunek zmian w szpitalach będzie systematycznie zmierzał w stronę powolnego procesu prywatyzacji.

 

To, czego dokonano w powiecie łaskim, zostało dostrzeżone jako przykład godny do naśladowania. Wspólne działania Spółki Centrum Dializa i Powiatu Łaskiego uratowały szpital i umożliwiły jeszcze lepsze zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych mieszkańców.

Wielkie otwarcie Pracowni Hemodynamiki

Oficjalne otwarcie Pracowni Hemodynamiki w łaskim szpitalu za nami. W czwartek 30 października 2014 roku uroczystym przecięciem wstęgi Prezes Centrum Dializa Sp. z o.o. Pan Jacek Nowakowski i Starosta Łaski Pan Cezary Gabryjączyk zainaugurowali nowy etap łaskiej kardiologii

IMG 0162m

 

W uroczystym otwarciu Pracowni Hemodynamiki udział wzięli przedstawiciele spółki Centrum Dializa, pracownicy szpitala, władze samorządowe oraz pacjenci.

Gości powitał i spotkanie prowadził Dyrektor Centrum Dializa Sp. z o.o. Szpital w Łasku Bartosz Besser.

Pan Prezes Jacek Nowakowski powiedział: „Cieszę się, że wspólnym wysiłkiem spółki Centrum Dializa oraz Starostwa Powiatowego udało się sfinalizować tą niezwykle ważną dla naszych pacjentów inwestycję. Rozpoczęcie działalności pracowni hemodynamiki oznacza wyższą jakość oraz nowy etap w rozwoju kardiologii w Łasku. Rok 2014 to kolejny rok pod znakiem inwestycji medycznych na terenie szpitala”. Przypomniał wcześniejsze otwarcie pracowni RTG i pracowni tomograficznej.

„Gdybyśmy w 2012 r. prognozowali, że w trakcie tych dwóch lat uda się przeprowadzić w naszym szpitalu tyle ważnych inwestycji, otwierać kolejne nowe pracownie, zakupić tomograf, angiograf czy cyfrowy aparat RTG, pewnie niedowiarków byłoby wielu. Dzisiaj wszystkie inwestycje są widoczne gołym okiem. Szpital w Łasku rozwija się i będzie się rozwijał dla wszystkich mieszkańców Powiatu Łaskiego” – mówił Starosta Łaski, Cezary Gabryjączyk.

IMG 0011m

Potem nastąpiło poświęcenie pracowni, którego dokonał Ksiądz Kapelan Jarosław Wojtal.

Dyrektor do spraw Rozwoju Centrum Dializa Sp. z o.o. Kamil Rudawiec (jednocześnie były dyrektor szpitala w Łasku i obecny dyrektor szpitala w Pszczynie) opowiedział o misji i zaangażowaniu w życie lokalnej społeczności. Zaznaczył, iż szpital stanowi bardzo ważny punkt na mapie potrzeb mieszkańców. W imieniu Spółki zadeklarował dalsze zaangażowanie Centrum Dializa w rozwój szpitala.

Kierownik Pracowni Hemodynamiki, lek. med. Andrzej Kobyłecki (specjalista chorób wewnętrznych, specjalista kardiolog) opisał zebranym jak przebiega zabieg oraz omówił wyposażenie pracowni.

Szefowa łaskiej kardiologii, lek . med. Ewa Ślusarczyk opowiedziała jak wygląda zabieg ze strony pacjenta.

Dwie pacjentki, które przeszły zabieg w nowej pracowni dodały do tego swój emocjonalny obraz i wyraziły wielkie podziękowanie całemu zespołowi medycznemu oraz władzom Spółki.

IMG 0117m

Burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek i Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Banaszczyk wyrazili zadowolenie z powodu tak dobrej opieki nad chorymi i życzyli Spółce Centrum Dializa kolejnych sukcesów w prowadzeniu Szpitala w Łasku.

Na koniec Pan Prezes Jacek Nowakowski przypomniał o dwukrotnym docenieniu przekształceń szpitala w Łasku w ostatnich miesiącach. Na Forum Ekonomicznym w Krynicy oraz na X Forum Rynku Zdrowia w Warszawie stawiane były one za wzór oraz uznane za modelowe rozwiązania na arenie ogólnopolskiej.

WYRÓŻNIENIE NA X FORUM RYNKU ZDROWIA

rynekzdrowia

 

Z wielką przyjemnością chcemy poinformować, iż 23-24 października 2014r na X Forum Rynku Zdrowia organizowanym w Warszawie zostali zaproszeni Prezes Centrum Dializa Sp. z o. o. Pan Jacek Nowakowski oraz Starosta Łaski Pan Cezary Gabryjączyk. Była to dwudniowa debata o aktualnej sytuacji na rynku zdrowia oraz przyszłości systemu ochrony zdrowia w Polsce.

 Pan Prezes oraz Pan Starosta zostali zaproszeni w dowód uznania za wzorową prywatyzację szpitala i jego restrukturyzację zakończoną sukcesem.

Pan Starosta za śmiałe i odważne decyzje, które trafnie podejmuje z myślą o powiecie łaskim. Prezes Centrum Dializa Sp.z o.o. Pan Jacek Nowakowski został zaproszony ze względu na swoje wielkie osiągnięcia w procesie prywatyzacji szpitala w Łasku. Wykonał szereg inwestycji dla polepszenia funkcjonowania szpitala. Dzięki jego zasłudze szpital działa sprawnie i prężnie.

 

zdj 3 1

 

Jednym z tematów konferencji była restrukturyzacja i przekształcenia podmiotów leczniczych, procesy konsolidacyjne oraz zakres i jakość udzielanych świadczeń.

 Poniżej przedstawiamy szczegółowy zakres tematyczny panelu, w którym omawiany przedstawiany za wzór był przykład szpitala w Łasku.

 Zdrowy szpital – zdrowe finanse; wybrane aspekty funkcjonowania lecznictwa stacjonarnego:

  • Zobowiązania i płynność finansowa szpitala, a ciągłość udzielanych świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwo pacjentów,
  • Proces inwestycyjny w podmiotach leczniczych –od finansowania do wybudowania,
  • Outsourcing –za i przeciw,
  • System konsultancki w szpitalach – powrót do dyskusji,
  • Zakupy grupowe,
  • Nie liczymy tylko na unijne środki, inwestycje w podmiotach leczniczych i źródła ich finansowania.

Panowie podzielili się z innymi uczestnikami  spotkania swoimi doświadczeniami i osiągnięciami, co spotkało się z gorącym przyjęciem.

Nowa inwestycja – pracownia kardiologii inwazyjnej

Osiągnęliśmy zamierzony cel- w Centrum Dializa Szpital w Łasku powstała pracownia hemodynamiki ( kardiologii inwazyjnej). Umożliwi to pacjentom z naszego rejonu łatwiejszy i szybszy dostęp do diagnostyki i leczenia inwazyjnego choroby niedokrwiennej serca. ” To wielki sukces łaskiego szpitala. Dzięki kardiologii inwazyjnej pacjenci z zawałami serca będą mieli najwyższy standard usług medycznych. Nowa pracownia w połączeniu z oddziałem kardiologii i poradnią kardiologiczną zapewni chorym najlepszą i kompleksową opiekę”- mówi Bartosz Besser, Dyrektor Szpitala.

 

Angioplastyka wieńcowa jest podstawowym i najlepszym sposobem leczenia dla pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi. Własna pracownia Kardiologii Inwazyjnej (hemodynamiki) zapewni istotne skrócenie czasu do zastosowania wyżej wymienionego sposobu leczenia u pacjentów z zawałami serca, co znacznie poprawi rokowanie oraz zmniejszy ryzyko powikłań.

 

Pracownia została dopuszczona do użytku, technicy zakończyli prace montażowe, nowoczesnej klasy angiograf przeszedł specjalistyczne testy.

Pracownia jest bardzo nowoczesna, pomieszczenie podzielono na trzy sfery, wyszczególniono: pomieszczenie przygotowania pacjenta, pomieszczenie przygotowania dla lekarzy i sterownię.

 

IMG 0011 m

   IMG 0015 m

 

Pomieszczenia pracowni zlokalizowane są w części diagnostyki radiologicznej. W ściany wstawiono dwumilimetrową blachę ołowianą. Nasza pracownia wyposażona jest w sprzęt spełniający wymogi NFZ. Powstanie pracowni w dużej mierze zawdzięcza się pracownikom Szpitala w Łasku.